Stosunki gospodarcze Wschodu i Grecji cz. 12

Handel pierwotnie jest w rękach obcych, głównie Fenicjan. Kupców fenickich wymieniają dość często późniejsze części Odysei. Rozmiary tego handlu są skromne. Grecja ze Wschodu uzyskuje gotowe produkty, przeważnie przedmioty zbytku, także broń; w zamian za to daje niektóre środki żywności i surowce, zwłaszcza metale, także i niewolników. Przy tym handel, jak to nieraz było w początkach, nie od razu oddzielił się od piraterii.

Te stosunki – natury rzeczy nie mogły się utrzymać długo w swojej pierwotnej postaci. Grecja była przeważnie krajem górzystym, w miarę wzrostu ludności nie mogła żyć z samego rolnictwa. Położenie geograficzne, dogodne porty i właściwości narodu skłaniały do wyjścia z ram pierwotnego, zamkniętego gospodarstwa domowego. Już w epoce panowania szlachty, Grecy trudnią się czynniej handlem. A już od czasów bardzo dawnych posuwa się naprzód proces kolonizacji.

Przyczyny ruchu kolonizacyjnego Greków były rozmaite Niewątpliwie do opuszczania rodzinnej ziemi grecka. skłaniały walki wewnętrzne i najazdy. Ale ten długotrwały ruch, trwający kilka wieków, który do największego natężenia doszedł w wiekach od VIII do VI, miał głębsze źródła gospodarcze.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  domy nad zegrzem
  domy zalew zegrzyński
  doradca finansowy gdańsk
  Doradca podatkowy Bydgoszcz
  dostawa sushi warszawa
  drożność jajowodów – Warszawa
  drukarnia warszawa niska cena
  eko warzywa warszawa
  ekologiczna żywność katowice
  ekskluzywne stoliki kawowe