Stosunki gospodarcze Wschodu i Grecji cz. 4

Tę izolację podtrzymywała religia. Według niej, zetknięcie się z obcymi było niebezpieczne. Pobyt w obcych krajach był objawem bezbożności, wyjazd dozwolony był pierwotnie tylko w interesach króla. Handel morzem był nienawidzony, kapłan egipski ze wstrętem odwracał się od żeglarza.

Niemniej jednak już bardzo wcześnie można stwierdzić istnienie żywych stosunków handlowych z obcymi krajami. Przywożono z zagranicy materiały, potrzebne do balsamowania, wino i oliwę (tych płodów ziemia egipskr. nie dawała, lub tylko w złym dawała gatunku); dalej bursztyn, cynę i inne metale, a przede wszystkim drzewo. Natomiast Egipt miał do wywozu nadmiar płodów rolnych, wiele przedmiotów przemysłu w pierwszorzędnym gatunku, zwłaszcza tkaniny lniane. Zdaje się, że wywóz przewyższał przywóz, stąd gromadziły się w Egipcie szlachetne kruszce.

W miarę upływu wieków, a raczej tysiącleci, Egipt wychodził coraz bardziej ze swego handlowego odosobnienia. Równocześnie z tern zmieniały się i formy obrotu zewnętrznego. W czasach najdawniejszych, zwyczajna wymiana handlowa nie była głównym sposobem nabywania potrzebnych towarów z zagranicy.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  Wrocław reklama
  współczynnik rw c ctr
  Wycena i rentowność obligacji
  wykańczamy we Wrocławiu i okolicach
  wykładzina na balkon sztuczna trawa
  wykładzina sztuczna trawa
  wynajem apartamentów w Gdyni
  Wynajem aut Bielsko Biała
  Wynajem aut Radom
  wynajem autolawety częstochowa